czwartek, 13 czerwca 2019

Londyn dla początkujących. Przydatne informacje o londyńskim transporcie publicznym, biletach i dojeździe. Podróże bez stresu.


Od początku naszego pobytu w Wielkiej Brytanii do Londynu zaglądamy dość często. Najpierw bywaliśmy tam przynajmniej raz do roku, zwykle za sprawą odwiedzającej nas rodziny i znajomych, którym chcieliśmy pokazać główne atrakcje Londynu. Od jakiegoś czasu wybieramy się tam coraz częściej, spontanicznie i w konkretnych celach, mniej turystycznych, bardziej rozrywkowych. Mimo, iż nigdy nie mieszkaliśmy w Londynie, sporo  na temat tego miasta się dowiedzieliśmy i nauczyliśmy. Myślę, że przyszedł moment na zebranie wszystkich naszych dotychczasowych doświadczeń w jednym miejscu i podzielenie się naszą wiedzą na szerszym forum. Może komuś przyda się przy planowaniu wizyty w tym mieście i pomoże w rozwianiu obaw i strachu przed "nie daniem sobie rady" w wielkim mieście.
Jeśli spostrzeżecie w moim tekście jakieś nieścisłości lub macie inne zdanie na ten temat otwarta jestem na wszelkie wskazówki i wiadomości. Jeśli macie pytania lub wątpliwości, potrzebujecie pomocy przy organizacji- piszcie w komentarzu albo maila albo na messengerze i Facebooku. Może coś pomogę;)

Londynu nie ma co się bać, corocznie bombardowane jest przez miliony turystów przybywających z całego świata. Sami mieszkańcy i obsługa jest wielonarodowościowa, więc nie będziemy w tym mieście my sami obcy. Miasto da się poznać na każdym kroku jako wielonarodowościowe i multikulturowe, niż typowe angielskie (moje subiektywne uczucie). Przeciętny turysta z zarysowanym planem zwiedzania i mapą (papierową lub elektroniczną w telefonie) spokojnie odnajdzie się w mieście, gdzie angielski system opisywani i znakowania moim zdaniem jest na najwyższym poziomie. A ostatnio pojawia się coraz więcej możliwości wyboru języka polskiego np. w automatach biletowych!

Uwaga! wszystkie ceny podane w tym poście są aktualne na czerwiec 2019

Dojazd: Pociąg do King's Cross

Podróż pociągiem do Londynu jest moim zdaniem najwygodniejszą opcją dojazdu. Pociągi zatrzymują się na stacji London King's Cross, która jest stacją końcową dla pociągów krajowych.
Stacja połączona jest od raz z stacją kolejową St. Pancras International - stąd odchodzą pociągi międzynarodowe. Możemy stąd zajechać do Paryża w niecałe 2,5 h do Paryża liniami Eurostar ;)
w tym samym miejscu możemy dostać się do stacji metra King's Cross St. Pancras Underground (TUBE)
Podróż Doncaster - London zajmuje ok 2 h
Najtańszą opcją z której zawsze korzystaliśmy to zakup biletów przez internet z wyprzedzeniem (advance ticket). Na tej trasie obowiązuje zwykle rezerwacja miejsc, tzn. kupowaliśmy bilety na konkretne miejsca, konkretny pociąg o danej godzinie, tak wychodzi najtaniej. Podróżując w 3 osoby lub więcej automatycznie powinna zostać naliczona zniżka o 1/3 ceny niższa od wyjściowej licząc od jednej osoby (group discount)
Przy zakupie wybieraliśmy opcję przesyłki biletów pocztą na adres domowy lub wydrukowanie (z maila) na drukarce w domu. Ostatnim razem zdecydowaliśmy się na odbiór biletów w automacie biletowym, gdzie trzeba podać numer rezerwacji lub kartę płatniczą, która dokonywało się zakupu zgodnie z instrukcją na ekranie.


Dojazd: Samochód

Wiele osób przeraża podróż samochodowa do Londynu, my ostatnio wybieramy właśnie tą opcję ze względu na cenę, biorąc pod uwagę podwyżki cen biletów kolejowych, samochód jest bardziej opłacalny dla nas. Minusem jest dłuższa podróż (3,5 h - 4 h z Doncaster) Ale to nie czas podróży odstrasza, ale rozsławiona płatna strefa,  której mit obalę poniżej. Tak, my też kiedyś się jej baliśmy, ale nie taki Londyn straszny jak go opisują!

Moje pomysły na parkowanie w Londynie

Oczywiście, nie zaparkujemy auta pod samym Big Benem -tam już jest niestety straszna strefa płatna, ale bardziej straszne są korki w centrum miasta. Do Big Bena najlepiej podjechać metrem!
  • przy wyborze parkingu polecam sugerować się ostaniami stacjami metra. Wybrać parking zlokalizowany w 4 lub 3 strefie metra, gdzieś blisko stacji tak, żeby oczywiście było łatwo przesiąść się z samochodu do komunikacji miejskiej, a w Londynie najłatwiej i najszybciej poruszać się metrem. 
  • w niedziele można znaleźć nawet darmowe parkingi przy stacjach kolejowych i ostatnich metra, choć ostatnio to się zmieniło i wprowadzono jednorazowe opłaty. 
  • PARKOPEDIA - wyszukiwarka parkingów 
  • Mapy Google - również pomogą nam znaleźć parking ;) 
  • NCP- National Car Parks - wyszukiwarka/ sieciówka dobra dla dużych miast i lotnisk w UK
  • Moje polecane miejsca do zaparkowania:
WESTFIELD STRATFORD CITY - CAR PARK B (granica stref 2/3 -linie metra - Central/ Jubilee/ Overground/ DLR/ TFL Rail) kiedyś najtańszy parking, trochę podrożał, cała rozpiska w linku. Jest to parking w centrum handlowym na prawie 4,5 tys aut. bezpośredni dostęp do metra. Lubimy go jest łatwy i szybki dojazd metrem do centrum miasta. Czysty, schludny, bezpieczny, monitorowany.

STRATFORD INTERNATIONAL - alternatywa dla Westfield, jest tańszy. Może wypróbujemy następnym razem.

NCP - BRENT CROSS STATION (3 zone- strefa / tube Northern - linia czarna metra)- niewielki parking (22 miejsca) przy samej stacji metra, koszt to 6 funtów cały dzień. W niedziele z rana było jeszcze kilka wolnych miejsc.

NCP - EAST FINCHLEY STATION (3 zone- strefa/ tube Northern - linia czarna metra) - 263 miejsca, 2,5 funta/ cały dzień w weekendy w dni powszednie 6,5 funta za cały dzień.

NCP - REDBRIDGE STATION (4 zona- strefa/ tube Central - czerwona linia metra) 153 miejsca, 6 funtów/ dzień od poniedziałku do soboty, 3 funty/ dzień w niedziele.

Strefy płatne w Londynie ( podróż samochodem )

  1. CONGESTION ZONE - słynna strefa płatna w samym sercu Londynu. płatna 11,50 funta za dzień obowiązuje od 7.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku. W linku mapa tej strefy=> map of congestion zone<=  i naprawdę to same centrum, gdzie nie ma sensu się pchać samochodem, wiecznie zakorkowane! Praktycznie pokrywa się z zone 1 metra. O parkowaniu można zapomnieć. Uważam, że wystarczy zdecydować się na jakiś parking w zone 3/4 metra tak jak podałam w przykładach powyżej, a będzie bezstresowo ;)
  2. ULTRA LOW EMISSION ZONE od 8 kwietnia 2019 roku wprowadzono strefę ultra niskiej emisji spalin, na chwilę obecną pokrywa się dokładnie z Congestion zone, o której pisałam przed chwilą powyżej. Opłata za nią obowiązuje już we wszystkie dni tygodnia przez 24 h. Unikniemy opłaty zostawiając samochód na parkingach w innych strefach. Planowane jest rozszerzenie tej strefy w nadchodzących latach. Szczegóły w linku => ULEZ<=
  3. LOW EMISSION ZONE - to znacznie większa strefa, w której będziemy się poruszać, gdy zdecydujemy się na podróż samochodem. Bez obaw i żadnej paniki, pojawią się zielone znaczki z wyznaczoną strefą. W tej strefie możemy poruszać się bez obaw samochodami osobowymi bez żadnych opłat. Ograniczenia  tej strefy dotyczą jedynie dużych samochodów jak tiry, ciężarówki, autokary - rejestrowane jako nowe prze 2006 rokiem. Vany,  minibusy, picupy i 4x4 rejestrowane przed 2002 rokiem oraz samochody kempingowe i do przewożenia koni w zależności od daty rejestracji, za te pojazdy pobierana jest opłata. W linku znajdują się wszystkie informacje, a także na podstawie rejestracji można sprawdzić czy dotyczą was jakieś ograniczenie => LEZ<=. Dodatkowo strefa ta będzie się zmieniać w przyszłych latach. Na chwilę obecną, przeciętna osobówka jeździ w tej strefie normalnie.
www.tfl.gov.uk
www.tfl.gov.uk

www.roads.org.uk

Transport Publiczny - Metro - Bilety

Najlepiej poruszać się po Londynie metrem,  często nazywane jest TUBE lub Underground. Jak dobrze naliczyłam jest 17 nitek metra. Rozbudowana siatka wydaje się na początku skomplikowana, później przy bliższym poznaniu jest to całkiem logicznie ułożone. Anglicy są moim zdaniem mistrzami w oznakowaniach. Łatwo się odnaleźć na podstawie wszechobecnych znaczków, no i systematyzacji oznakowania. Każda linia ma swój kolor. Jeśli mamy problem z zapamiętywaniem nazw (tak jak ja) to kolorowy są super;) Metro wygrywa u mnie z autobusami, bo nie stoi w korkach! Dodatkowo częstotliwość odjazdu metrem to kwestia 1 min do 4 min. Na wyświetlaczach zwykle jest podawana ostania stacja, w kierunku której jedzie dane metro.

Często używany jest skrót TfL. Na tej stronie znajdziecie wszystkie informacje dotyczące transportu publicznego w Londynie. Znajdziemy tam planer podróży, mapy połączeń oraz informacje o planowanych remontach i utrudnieniach. Weekendy to czas gdy prowadzone są remonty w metrze. Warto sprawdzić przed wyjazdem, czy nie będzie utrudnień. Dla słabszych w języku angielski można u dołu strony znaleźć translator z językiem polskim ;)

BILET JEDNODNIOWY

ANYTIME DAY TRAVELCARD - 13.10 funta / osoba dorosła. Strefa 1-4
OFF-PEAK DAY TRAVELCARD - 13.10 funta/ osoba dorosła.  Strefy 1-6, ale nasza podróż, jeśli wybierzemy dni powszednie (pon- pt) musi rozpocząć się po 9.30 czyli po porannych godzinach szczytu. Na tych typach biletów możemy podróżować nieograniczoną ilość razy:

  • metrem, DLR, Overground, autobusami, tramwajami
  • koleją w obrębie Londynu.
  • dostaniemy rabat ok. 33% na rejsy po Tamizie dotyczy to River Busów obsługiwanych przez MBNA Thames Clippers i większości turystycznych rejsów River Tours typu Sightseeing
  • dostaniemy rabat na przejazd Emirates Air Lines - kolejka linowa łącząca dwa brzegi Tamizy w okolicy O2 Arena- hali sportowo-widowiskowej.
Kupno: najwygodniej na stacji w automacie biletowym, dostępne menu również w j. polskim ;)
Aby dostać się do metra trzeba przejść przez bramki, z prawej strony są czytniki kart- biletów, wkładamy bilet paskiem magnetycznym od dołu (tak jak kartę do bankomatu) a bilet jest sczytywany i wypuszczany automatycznie drugą stroną, a bramka otwiera nam przejście

OYSTER CARD

Jest to karta zbliżeniowa, którą doładowujemy na stacjach metra w automacie biletowym na wybraną kwotę np. 5, 10, 15 funtów. Dla nas jest to najwygodniejsza forma, z doładowania za każdym przejazdem ściągana jest odpowiednia kwota. Polecam ją osobom, które zamierzają wybierać się do Londynu kilkukrotnie. Cenowo przejazdy wychodzą mniej niż kupno biletów na pojedynczy przejazd  i równocześnie mniej niż za bilet jednodniowy. Aby ją dostać trzeba wpłacić depozyt w wysokości 5 funtów. My w sumie kupiliśmy je przy okazji jednej z wizyt, akurat w tym czasie metro londyńskie świętowało 150 lat istnienia i karty miały być tylko pamiątką z wizyty a czas pokazał, że wracają od tej pory z nami wielokrotnie do Londynu. Jedna karta może być używana jednocześnie przez jedną osobę, ale nie jest kartą imienną, więc może byc pożyczana innym osobom, gdy akurat ty jej nie potrzebujesz.

KARTA PŁATNICZA ZBLIŻENIOWA ALBO PŁATNOŚĆ TELEFONEM PRZEZ APLIKACJE

Londyn świeci nowoczesnością i te formy płatności obecnie są promowane przez przewoźników, prawdopodobnie najbardziej opłacalne. Swoja drogą i wygodne w użyci, gdy nie mamy czasu kupić biletu, odbijamy kartę u kierowcy autobusu lub na bramce metra!

Oczywiście istnieje wiele różnych opcji biletów, w tym również na jednorazowe przejazdy od stacji do stacji (które wychodzą drożej), ale powyżej przedstawiłam te moim zdaniem najbardziej przydatne.

Uwaga! przy używaniu oyster card, kart płatniczych i telefonów trzeba "odbić się" w miejscach zaznaczonych żółtym kółkiem na bramce. Na niektórych stacjach, zwłaszcza po za centrum nie ma bramek, a czytniki są zlokalizowane na peronach albo przy wejściach na stacje. Nie zapomnijmy się odbić, w przeciwnym razie zostanie ściągnięta większa kwota - za karę dla zapominalskich! Odbijajmy się na wejściu i przy upuszczaniu stacji!

MOJE SUGESTIE
  1. MAPY GOOGLES OFFLINE - warto ściągnąć sobie mapy off-line, mogą się przydać, gdy się zgubimy, ale będą nam wytyczać tylko trasę samochodową. Ostatnim razem internet zacinał się, chyba sieć była zbytnio obciążona
  2. MAPY GOOGLES - gdy mamy zasięg są najszybszą formą wytyczenia trasy przejazdu- podpowiadają jaką linie lub autobus wybrać i o której jest odjazd.
  3. zaopatrzmy się w mapę papierową, ta najtańsza kupiona w sklepie z pamiątkami
  4. na stacji metra zawsze są dostępne ulotki z mapą metra- WARTO MIEĆ ZAWSZE
  5. sprecyzujmy co chcemy zobaczyć i ile czasu mamy do dyspozycji
  6. w planowaniu róbmy bufor czasowy- czyli czas ekstra zarezerwowany na ewentualne zbłądzenie, pomyłki lub nieplanowane, spontaniczne  przestoje.

1 komentarz: