sobota, 24 listopada 2018

Light Night- artystyczne oblicze Leeds w blasku świateł - coroczna impreza artystyczna


Miasto, ulice, blask świateł, sztuka, artyści...

W Leeds nigdy nie byliśmy, kolejne duże miasto nie mające za dużo do zaoferowania. Mimo to, tej jednej nocy zauroczyło mnie do tego stopnia, że myślę o kolejnej wizycie.
W tym roku w dniach 4 i 5 października odbył się festiwal światła - Light Night Festival.  Impreza skupia artystów z całej Europy.
Poniżej znajdziecie opis naszych ulubionych punktów na nocno-świetlnej mapie miasta.

My wybraliśmy się pierwszego dnia przeszpiegować teren. Jeden wieczór to za mało by zobaczyć wszystko a nawet chociaż trochę. Od razu trafiliśmy w sam środek rozświetlonej parady, która przechodziła akurat ulicami samego centrum miasta. W kilku miejscach zostały zlokalizowane punkty informacji, gdzie za 2 funty można zaopatrzyć się w przewodnik po imprezie. Na rozrysowanej mapce, zaraz na pierwszej stronie odnajdziemy lokalizacje ponad 60 punktów, w których odbywa się jakaś aktywność artystyczna, której głównym tematem jest oczywiście światło.
Podczas festiwalu, gdy dusza osiągnie już całą gamą artystycznego przekazu, a żołądek zgłodnieje, znajdziemy tu też całą game street foodów, food trucków serwujących smakołyki z różnych zakątków Europy i świata.
Dodatkowo trzeba tu nadmienić, iż tegoroczna impreza celebrowała obchody setnej rocznicy nadania kobietom praw wyborczych, dlatego w każdym miejscu znajdziemy wiele wątków nawiązujących do wydarzeń sprzed stu laty. W paradzie uczestniczył też korowód ludzi trzymających tulipanowe latarnie, ku upamiętnieniu, kobiet walczących o swoje prawa.

Jeśli w przyszłym roku impreza będzie się odbywać ponownie z pewnością sie wybierzemy, bo zdecydowanie warto zanurzyć się w tą hipnotyzującą grę świateł. Małym minusem okazał sie dla nas brak szczegółów na stronie internetowej z rozpiską imprez towarzyszących, o których istnieniu dowiedzieliśmy się dopiero na miejscu, a na które było już za późno. Drugi minus to parkingi w lokalizacjach o których nie wiedzieliśmy. My zaparkowaliśmy na jedny w centrum miasta, który okazał się bardzo drogi. Poniżej podam listę tych dedykowanych pod imprezę przez samych organizatorów, może w przyszłym roku przydają się komuś te adresy.
  • Trinity Leeds Car Park (5pm-5am) 4F
  • The tetley Brewery Car Park 4,5F-5h
  • Woodhouse Lane Car Park 6F - 4h
  • International Pool Car Park (6pm-10pm) 3F
  • Quarry Hill Car Park (6pm-10pm) 3F
  • Park & Ride Elland Rd otwarty do 11pm 3F za osobe
  • Park & Ride Temple Green otwarty do11pm 3F za osobe

DRUM MACHINE

jest to 30 osobowa grupa, wygrywająca na bębnach rytmiczną muzykę tanecznego grooves, porywa serca i sprawia, iż każdy podąży za nimi w ich hipnotyzującym rytmie.

DUNDU

Jest to olbrzymia biała marionetka, która wraz z paradą przemierza ulice, zabawiając przy okazji tłum

BOUQUET D'ABAT JOUR (Francja)

Parada kończy swój pochód przy Art Gallery, przy Victoria Gardens gdzie wyrosły olbrzymie lampy pokojowe Tradycyjne lampy pokojowe przerodziły się w gigantyczne wersje uliczne. Na końcach zakrzywionych łodyg wdzięcznie zakwitły białe abażury, które odsłaniają magię kolorowego światła wypełniając nocny mrok.

LIGHT BENCHES (Niemcy)

Skoro lampy salonowe rozświetlają mroki długich ciemnych wieczorów, przy których na jesienną nutę chętnie spędzamy na kanapie odpoczywając, to dlaczego by nie i w tym miejscu, przy świetle wyjątkowej wielkości lamp zatrzymać się chwilę i pozwolić sobie na chwile odpoczynku? Dlatego też artyści zapraszają do skorzystania z specjalnie zaprojektowanych do tego podświetlanych ławek.

THE BUREAUXX POLSKIE AKCENTY

Wędrując tak po mieście trafiamy w końcu na plac, przy którym zlokalizowane są budynki biurowe. Szare, kanciaste, niczym nie wyróżniające się biurowce. W tym miejscu artysta polskiego pochodzenia zaaranżował inscenizację świetlną. W jednym z budynków wszystkie pomieszczenia otrzymały specjalne oświetlenie, które w wraz z muzyką rozświetlają szare otoczenie kolorowymi światłami, tworząc nową fabułę tego miejsca. Autor w ten sposób chciał wypełnić pustkę, która istnieje pomiędzy życiem codziennym tego fragmentu miasta w aspekcie pracy, a życiem nocnym, zwłasza weekendowym , mając na uwadze podkreślenie rozrywkowej strony miasta.

CHAOS (Hiszpania)

Millennium Square, City Hall. Mapping - współczesna gra światła, muzyki i ruchu. W całym wszechświecie istnieją systemy, które pomimo panującego chaosu w naturalny sposób stają się uporządkowane, to samo możemy powiedzieć o życiu, jako formie samo porządkującego się systemu. Możemy zobaczyć jak zainspirowany chaosem i harmonią artysta przeistacza architekturę miejskiego ratusza za pomocą światła, dźwięku i ruchu.

FORRGOTTEN ( Belgia ) czyli smok w hotelu

Na zakończenie wieczoru trafiamy  na "wisienkę na torcie" najlepsze, najbardziej zachwycające, najbardziej ekspresyjne, najbardziej widowiskowe, i jeszcze parę "naj" by się znalazło by określić tą atrakcję. Kolejny mapping w wersji 3D, tym razem na fasadzie Queens Hotel. Inspiracji do tego projektu należy się doszukiwać w legendach dotyczących samego miasta Leeds i dokładnie tego miejsca, gdzie wybudowano hotel. Legenda głosi, iż w czasach średniowiecza miasto posiadało siedem drewnianych bram, których zadaniem było opóźniać przybycie niechcianych gości, pobierać podatki i bronić miasta. Legenda głosi też, iż brama, która znajdowała się blisko  Boar Lane i City Square, była strzeżona przez wiele lat przez smoka. Gdy bramy przestały spełniać swoje przeznaczenie, sam smok stał się  niepotrzebny, z braku możliwości zabicia strasznej bestii, mieszkańcy postanowili schwytać smoka, zakuć go w łańcuchy i zamknąć w lochach, by tam pozostał na wieki zapomniany. Dziś po wielu wiekach smok wraca szukając zemsty!














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz