Na zwiedzanie Hallstatt pierwotnie zakładaliśmy maksymalnie pół dnia. Lecz po powierzchownej ocenie poprzedniego wieczoru uznaliśmy, że zmieniamy plany i pozostaniemy tu cały dzień. A mieliśmy spędzić go tak jak Motylki (http://gdziewyjechac.pl/). Poranek przywitał nas świeżą warstwą śnieżnego puchu. Anglia rozleniwiła nas i odzwyczaiła od zimowej tradycji porannego odśnieżania samochodu przed podróżą. Drogę do Hallstatt pokonaliśmy w przepięknej bajkowo - zimowej scenerii. Fragment naszej trasy można zobaczyć klikając tutaj
A poniżej parę fotek.
No i czas na ciekawostki
1. KRAMPUS - Tajemniczy diabeł z nocnego zwiedzania Hallstatt
W krajach niemieckojęzycznych dzień 5 grudnia należy właśnie do Krampusa- czyli diabła, który jest przeciwieństwem świętego Mikołaja i jego postać jest głęboko zakorzeniona w lokalnej tradycji .Jego zadaniem jest wywołanie jak największego strachu, niegrzecznym dzieciom grozi nawet rózgą za swoje złe zachowanie. Ta diabelsko wyglądająca postać skrywa się pod ręcznie rzeźbioną maską z olbrzymimi rogami, często przyodziany jest w baranią skórę i hałasuje przywiązanymi łańcuchami lub krowimi dzwonkami. Towarzyszący na krampus =>tutaj
W Hallstatt corocznie odbywają się wyjątkowe obchody Dnia Krampusa- pokaz w formie diabelskiej procesji tworzy niecodzienne widowisko i przyciąga wielu widzów.
2. Stacja kolejowa, tylko że...
Hallstatt ma swoją stację kolejową ale po drugiej stronie jeziora. Pociąg dojeżdża do stacji, stamtąd podróżni przesiadają się do stateczku (doskonale zsynchronizowane czasy przyjazdu i odjazdu pociągów i statków) i przeprawiają się w ten sposób przez jezioro do przystani w centrum miejscowości.
3. Słynny widok z pocztówek
Tzw. tamtejszy "silent point". O ile wieczorem na wyludnionej ulicy napis ten budzi zastanowienie. W ciągu dnia przy tej ilości rozchichotanych, rozgadanych, wręcz rozwrzeszczanych turystów rozumiemy prośby mieszkańców. Mieszkanie w słynnych miejscach musi być męczące, a zwłaszcza dla mieszkańców tej miejscowości. Walczą oni o swoją prywatność wywieszaniem plakietek z zakazami m. in. fotografowania/ używania dronów powszechnie ignorowanymi przez przyjezdnych.
4. Kaplica czaszek - Karner
Jest to budynek dwukondygnacyjny, w górnej części odbywały się uroczystości pogrzebowe, dolna natomiast stanowiła miejsce pochówku. Miejsce to istnieje od XII wieku. Zebrano tu 1200 czaszek, ponad 600 jest pomalowana i ozdobiona, ułożona wg. rodziny i daty śmierci. Dlaczego powstała ta kostnica? Ponieważ, miejsca na cmentarz było mało, po ok 10-20 latach od pogrzebu, kości wyciągano z grobu i umieszczano w kostnicy. W tym rejonie alp ta forma pochówku była bardzo często stosowana. Dziś nie ma już takiej potrzeby. Wywiązała się też tradycja zdobienia czaszek, w sposób symboliczny. I tak wyróżnić możemy : liść dębu- symbol chwały, liść laurowy- symbol zwycięstwa, bluszcz- znak życia, róża znak miłości.
5. Widok z listy UNESCO i Sky Walk
Na liście UNESCO znajduje się pod nazwą: Krajobraz kulturowy Hallstatt- Dachstein/ Salzkammergut. Aby móc podziwiać ten przepiękny krajobraz- dziedzictwo regionu wybudowano specjalny taras widokowy - Sky Walk. Dostać do niego można na dwa sposoby. Można wygodnie wjechać specjalną kolejką, albo wędrować pnącą się pod górę zygzakowatą ścieżką. My oczywiście - wolimy spacerek- ale w dół zmarznięci wróciliśmy kolejką. Przy tarasie widokowym znajduje się też restauracja. Niestety przegrzebałam mnóstwo stron internetowych szukając informacji na temat tej ścieżki. Nic nie znalazłam, żadnej mapki. Jedynie będąc na miejscu na niewielkim skwerze, z którego widać wodospad, po prawej stronie znajduje się tablica z mapą. Trochę szkoda, bo warto przespacerować się tą ścieżką i odkrywać widoki z każdego etapu wspinaczki. Po drodze mamy jeszcze platformę widokową obok wodospadu i mnóstwo tablic z informacjami przybliżającymi nam historię życia ludzi w tym miejscu dawniej. Na samym końcu ścieżki - na szczycie, przy górnej stacji kolejki- z tablicy informacyjnaej dowiadujemy się że istnieją dwa warianty ścieżki: Rundweg "H" i "S". My byliśmy na ścieżce "S", na której znajdowało się 12 tablic z ciekawymi informacjaimi dotyczącego dziejó tego miejsca, jego mieszkańców, górników i ich życia. Dowiedzieliśmy się też, że ścieżka "H" zaczyna sie przy "kaplicy czaszek" ale była zamknięta.
mostek przy wodospadzie |
trochę sztuki w górach |
Krajobraz kulturowy Hallstatt- Dachstein/ Salzkammergut - taras Sky Walk |
6. Salzwelten - kopalnia soli
Pierwsza kopalnia soli w tym miejscu powstała ok 1200 r p.n.e.!!! I jest uznawana za najstarsza na świecie. Kopalnia znajduje się nad miastem. Dziś możemy udać się na zwiedzanie kopalni i zapoznać się z historią tego miejsca. Dodatkową atrakcją jest zjazd do kopalni - zjeżdżalnią. Oczywiście trafiliśmy na czas po za sezonem, w którym kopalnia była zamknięta 😭😭😭
W pradawnych korytarzach górniczych odkryto szczątki górnika tzw. "człowieka z soli" pochodzące z 300 r n.e. Odkryto tu też cmentarzysko pochodzące z epoki żelaza liczące 2000 pochówków z licznymi przedmiotami pochodzącymi z tej epoki. To dało początek tzw. kulturze halsztackiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz